Betono vaikų žaislai (1990-1995 karta)

H_Sph_12Dažnai yra girdima sąvoka – betono vaikas. Taip dažniausiai apibūdinami mieste gimę ir augę vaikai, kurie dažniausiai nėra matę kaimo darbų ir žaidimų. Taigi, žaisti mėgdavo ir tie, ir tie, kadangi augome ne pačiais geriausiais (ekonomine prasme) ankstyvaisiais nepriklausomybės laikais ir užaugome be spalvotų, o tuo labiau liečiamų ekranų, tai teko žaislus rinktis iš ekonominės klasės kriterijaus, kartais juos netgi susigalvoti.

Populiariausi, žinoma, būdavo kamuoliai, o jų turėdavome įvairių, nuo guminio “paprigunčiko” ir lauko teniso kamuoliuko mėtymui į sieną, iki futbolo ir krepšinio kamuolių, tik mieste, kitaip, nei kaime, būdavo lengviau rasti asfaltuotą krepšinio aikštelę. Tačiau su kamuoliais sugalvodavome dešimtis žaidimų kasdien.

Man, asmeniškai, labiausiai patikdavo žaisti su išardytais guoliais. Tėvas dažnai parveždavo iš darbo (dirbo laivų remonto įmonėje) įvairaus dydžio šratukų ir ritinių formos guolių dalių. Tai pats įspūdingiausias (tiesa, turėjau tik vieną šratą, nes juos daug tėčių savo vaikams veždavo) buvo iš laivo sraigto guolio. Tai buvo gal 6 cm skersmens guolio šratas, kuriuo nuolat didžiuodavausi prieš kiemo draugus. Kiti berniukai irgi atsiveždavo įvairių dalių ar nuolaužų, taip ir bandydavome aplenkti kiemo draugus įvairiais daiktais.

Buvo ir daug mados žaislų, tokių, kaip “kepsai” – plastiko ar popieriaus apskritimai skirti žaisti juos metant į žemę, “tamagočiai”, “jojo”, “beibleidai” – pirštais ar specialia technika sukami specialūs vilkeliai ir kiti, kurie būdavo staiga išpopuliarinami, sezoną pasilaikydavo madoje ir dingdavo. Dažniausiai jie būdavo siejami su nauju filmuku (drakonų kovos, pokemonai, beibleidai) arba produktu (pvz Snickers, CocaCola).

Rečiau būdavo naudojami aitvarai ir kiti oru skraidandys aparatai – reikėdavo nuolat saugotis, kad neužkliūtų už laidų ar neįskristų į kaimynų balkoną. Tačiau popieriniai lėktuvėliai visada buvo populiarūs ir jų nevengdavome, jei toks įskris kur nors tai ir paliekame jį.

Nors šiais laikais gerokai pagerėjo tiek kiemų įrengimas, tiek atsiradę nauji lauko žaislai tačiau vaikų kiemuose kiekis ženkliai sumažėjo ir vienintelis žaidimas lauke liko krepšinis, retesniais atvejais futbolas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *