Elektros tarifai

Mokesčių dydis metų pradžioje

Ketinu gyventi atskirai nuo tėvų, jau norisi „savo kampo“, bet nieko nežinojau apie mokesčių dydį bei mokėjimą. Būtent todėl man pačiai buvo aktualu elektros tarifai, todėl apie juos stengiausi sužinoti kuo daugiau.

Kas sudaro kainą?

Kainą sudaro: energijos įsigijimo, skirstymo (vidutinės ir žemosios įtampos tinklais) ir tiekimo kaina, perdavimo paslaugos kainaaukštos įtampos tinklais, taip pat skaičiuojamas mokestis už sistemines paslaugas, VIAP (viešuosius interesus atitinkančios paslaugos) ir PVM (21 proc. valstybei nuo bendros sumos). Kuri dalis atitenka Lietuvos skirstomiesiems tinklams? Mokestis už elektros skirstymą ir tiekimą.

Privatūs klientai

Reikia žinoti, kad elektros tarifas gali būti vienos arba dviejų laiko zonų. Kas tai yra? Pirmuoju atveju mokate visada vienodą sumą, antruoju atveju darbo dienomis šviesiuoju paros metu elektros tarifai gyventojams yra didesni nei naktį ar savaitgaliais. Toks pasirinkimas yra geras, nes indaplovę galima jungti nakčiai, skalbti tik savaitgaliais, o namiškius ir svečius pyragų, keptų orkaitėje, kvapais lepinti tik poilsio dienomis. Dar yra ir tarifų planai: Standartinis, Namai, Namai plius, Elektrinės viryklės. Anksčiau buvo ir planas 12 000 kWh, bet nuo sausio 1 d. jis nebesuteikiamas. Reikia pasakyti, kad vidutinė mokesčių suma – 48,79 ct/kWh, bet ji gali skirtis priklausomai nuo pasirinkto plano, pavyzdžiui, į sumą gali nebūti skaičiuojama pastovioji tarifų dedamoji dalis (privaloma tik klientams, kuriems elektra tiekiama iš žemosios įtampos tinklų). Visgi kur yra mažiausi tarifai? Ogi elektros kaina gyventojams pigiausia Ignalinos r., Zarasų r., ir Visagino sav. Daugelį Jus tikriausiai domina ne tik elektros tarifai 2013 metais, bet ir duju tarifai, juos sudaro pastovioji ir kintamoji dalys, kurios priklauso nuo suvartojamo dujų kiekio per metus. Galima pastebėti kintamosios dalies sumažėjimą, lyginant su 2012 metų antru pusmečiu. Daugiau informacijos apie dujas kitame straipsnyje, toliau tęsiu temą apie elektrą.

Patarimai

Prieš rinkdamiesi vieną iš planų, apgalvokite, kokie tarifai atitinka Jūsų poreikius ir finansus. Tad elektros tarifai yra nustatyti, bet yra ir galimybė rinktis. Norite sutaupyti? Reikėtų pirkti energiją tausojančias lemputes, išjungti šviesą, jei tuo metu nesate kambaryje – tai paprasti patarimai, bet dažnai pamirštama juos taikyti praktiškai. Be to, galite pasinaudoti ir energijos suvartojimo skaičiuokle (ją galima rasi internete), ji padės numatyti, kiek per mėnesį sunaudojama kilovatvalandžių. Negalvokite, kad elektros kaina vilniuje skiriasi nuo kitų miestų, elektros tarifai kaune tokie patys kaip ir Kėdainiuose ar kitur (visiškai kitaip yra su būsto šildymo paslaugomis), nes tarifų dydis yra nustatomas visos Lietuvos mastu. Atidžiai kas mėnesį apžiūrėkite elektros skaitiklį (ar nėra jokių pažeidimų), stebėkite, ar prietaiso skaičiavimo mechanizmas sukasi be trukdžių ir sekite, ar neatsiranda suvartotos energijos šuolių, nes tai gali įvykti ir dėl prietaiso gedimo.

Verslo klientai

Reikia žinoti, kad elektros tarifai juridiniams asmenims yra šiek tiek kitokie nei privatiems, skiriasi tarifo sandara: energijos, galios ir patikimumo kategorijos dedamosios. Antai privatiems klientams, kurie gauna energiją iš žemosios įtampos tinklų, reikia mokėti pastovią ir pasirinktos laiko zonos/ų dedamąsias, o, kuriems tiekiama elektra iš vidutinės įtampos tinklų – tik laiko zonos/ų dedamąsias.

Tikiuosi, kad elektros tarifai ir jų dedamosios Jums yra aiškūs dalykai. Jei ne, tai daugiau informacijos galite rasti paieškos sistemoje įvedę žodžius elektros tarifai, aptiksite ir konkrečių planų, ir laiko zonų aprašus, ir tikslias kainas, ir visa, kas Jums kelia klausimų šia tema.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *