Mokesčių susigrąžinimas iš užsienio

Darbui į užsienio kraštus per pastaruosius metus pasuko didžiuma mūsų šalies darbuotojų. Dabar galiausiai būtų sunku pamatyti tą žmogų, pas kurį bent koks draugas nebūtų iškeliavęs uždarbiauti į užsienį. Daugybė jų rinkosi Angliją ar Airiją – norimiausias darbo užsienyje valstybes iš Lietuvos emigrantų. Kažkam pasitaiko naudingų įsidarbinimo galimybių Olandijoje. Tie, kurie moka vietos kalbą, važiuoja į Norvegiją arba į Vokietiją. Yra ir nemažai darbuotojų, gerai įsikūrusių bei gyvenančių į Kanadą arba Jungtinės Amerikos Valstijose. Be abejo, kai kuriems išvykusiems atsiranda sunkumų susirandant būstą, mokantis kalbą bei prisitaikant prie naujų gyvenamųjų sąlygų. Tačiau nors ir kokia svečia šalis išsirenkama dirbti užsienyje, tame krašte asmenys yra gaunantys daugiau, nei uždirbdavo Lietuvoje.

Žinoma, dirbant užsienyje, reiktų susirasti dirbti tiktai tą darbą, jei yra teisėtas, o, žmogus darbinamas laikantis visų vietoje galiojančios tvarkos. Tada būsite garantuotas, kad atsiradus būtinumui, galėsite naudotis soc. apsaugos ir sveikatos priežiūros sistemos galimybėmis, o nuo jūsų gaunamo algos valstybei bus išskaičiuojami mokesčiai.

Visgi, darbuojantis užsienyje, taip kaip ir gimtinėje, nuo asmens atlyginimo skaičiuojami mokesčiai. Jie pervedami į užsienio šalies iždą. Pagal esančią tvarką visi, kurie atkeliauja dirbti užsienio šalyje, po kurio laiko gali susigrąžinti mokesčius. Reiškia, kad, kartą per metus (arba – pasibaigus darbo sutarčiai ir iškeliaujama atgal į Lietuvą) reikėtų deklaruoti savo pajamas bei atgauti dalį mokesčių – grąžintis permokėtą mokesčių dalį iš mokesčių įstaigos. Mokesčių grąžinimas yra visiškai teisėtas procesas, nes tokią galimybę numato darbo įstatymai. Mokesčiai sugrąžinami ne darbdavio sąskaita, bet iš tos šalies mokesčių inspekcijos biudžeto. Tai neprivaloma, bet žmogus esant pageidavimui gali teikti paraišką, ir jei bus nustatyta, jog yra susidariusi mokesčių permoka – reikalauti mokesčių grąžinimo.

Esminiai mokesčių grąžinimo proceso veiksmai būtų sekantys – kai baigiasi darbo užsienyje sutartis, žmogus turėtų iš darbdavio paimti formas, kuriose nurodoma, kiek jis uždirbo mokestiniais metais, bei kokia suma iš pajamų buvo atimta sumokėti mokesčius. Tuomet, prie šių dokumentų pridedant paso kopiją, užpildytą mokesčių deklaraciją, savo prašymą, taip pat likusių dokumentų kopijas, reikėtų teikti prašymą šalies mokesčių inspekcijai. Tiems, kurie iki dabar nežinojo apie mokesčių atgavimo veiksmą, tai bus netikėtumas, nes atsiranda finansų tokiems daiktams, apie kokius ankščiau pagalvodavote, bet buvo negalima leisti sau dėl to, jog trūksta pinigų. Suma, kurią atgauti galima atgavus mokesčius, gali būti iki 1 300 litų ir daugiau!

Mokesčių atgavimas yra įmanomas, jeigu jūsų pajamos mokestiniais metais neviršijo valstybėje nustatytos neapmokestinamojo dydžio – šiuo atveju iškyla galimybė susigrąžinti visus mokesčius! O jeigu pasirodys, jog iš jūsų atlygio buvo atskaičiuojama daugiau mokesčių, nei reikėtų (taip galėjo įvykti nepažiūrėjus asmens šeimyninės padėties, jo metų, ypatumų darbo sutartyje bei kitų išlygų apie žmogų) – jums grąžins permokėta mokesčių dalis.

Mokesčių grąžinimo eiga ne visada bus greita. Jį galėtų apsunkinti įvairūs niuansai, bet esminiai būtų tokie – vietos kalbos žinių trūkumas, užsienio šalies mokesčių tvarkos neišmanymas, reikiamų dokumentų nebuvimas ir terminų dokumentams priduoti nepastebėjimas.

Be abejo, mokesčių grąžinimo tvarka to nedariusiam žmogui visad bus nesuprantama. Jeigu nepakanka dokumentų, nedaugelis nori gaišti brangų laiką skambinėdamas buvusiam darbdaviui bei pasiimdamas dokumentus, taip pat nemažai laiko gali užimti mokestinių deklaracijų bei kitų reikiamų dokumentų teisingas pateikimas. Jeigu dokumentų teikimo procedūroje atsiras klaidų, ir bus pripažinta, kad klaidas padarė pats mokesčių mokėtojas, mokesčių grįžimas gali užsitęsti labai ilgą laiką, dėl ko pinigai suplanuotu laiku jūsų sąskaitos nepasieks.
Savo mokesčių grąžinimo procesą yra geriausia patikėti mokesčių grąžinimais užsiimančiai bendrovei. Bendrovės darbuotojai kasdien susiduria su mokesčių grąžinimo ypatumais, jiems tenka nuolatos kontaktuoti su svečių šalių mokestinių institucijų tarnautojais, dėl ko firmos darbuotojai gali optimaliai – tiek įstatymine prasme, tiek ir finansine prasme – rasti išeitį iš įvairias proceso situacijas. O jei savo mokesčių grąžinimą pavesite atlikti šios srities firmai, būsime garantuoti, kad jūsų dokumentai bus pateikti laiku ir nebus jokių trūkstamų formų. Jums pačiam tereiks tik pateikti savo asmens tapatybės kortelės kopiją, darbdavio duotus dokumentus rodančius uždarbį bei užpildyti prašymo formą elektroniniu būdu, internete arba atvykus į firmos būstinę.

Mokesčių grįžimo laikotarpis dažniausiai trunka 3-4 mėnesius, o mokesčius įmanoma atgauti už praėjusį laikotarpį iki 4-5 metų arba ilgiau. Kuo daugiau metų pradirbote užsienyje, tuo didesnę sumą galėsite atgauti! Sugrąžintus mokesčius firma perves jūsų nurodyton sąskaiton banke bet kurioj šaly. Prieš tai bus atskaičiuotas paslaugos mokestis. Saugu tai atlikti – iki tol mokesčių inspekcija informuos, kiek pinigų jums priklauso grąžinti taip pat kada tai bus padaryta. Taigi, nepraleiskite progos per savo sumokėtus mokesčius gauti pinigų, o permokos nepalikite svetimoje valstybėje – tai juk irgi jūsų algos dalis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *