Nuo ko priklauso paskolos kaina?

Nuolat kintančios palūkanos, tai brangstanti, tai pinganti paskola ima erzinti ir verčia pasidomėti, nuo ko priklauso paskolos kaina. Priežasčių tam yra labai daug.

Viena jų – valiutų kursai. Dolerio kursas pastaruoju metu neleidžia numušti naftos gaminių (kuro) kainų, o tiems, kurie paėmė paskolas JAV doleriais valiutos nuvertėjimo metu šiuo metu graužiasi nagus – pakilus valiutos kainai pakilo ir paskolos kaina. O pakilimas per pastaruosius metus tikrai nemenkas. Pavyzdžiui, jei paimta 100 tūkst. JAV dolerio dydžio paskola 2010 metų birželio 20 dieną buvo verta 278950 litų (80789,5 euro), tai šiai dienai (2015 birželio 18 duomenimis) paskolos vertė būtų 88600 eurų. Skirtumas beveik 8000 eurų, o kur dar palūkanos, administravimo ir kiti mokesčiai? Taip pat yra nutikę ir su Šveicarijos franku, kai kuriomis kitomis valiutomis.

Paskolos kaina gali priklausyti ir nuo ekonominės situacijos, kuri diktuota palūkanų normas. Siekiant stiprinti ekonomiką palūkanų normos gali būti mažinamos, taip skatinamas skolinimasis, o norint pristabdyti skolinimosi mastus gali būti imamos didinti palūkanų normos. Taigi, kuo ekonominė situacija šalyje geresnė, tuo brangesnės gali būti paskolos. Prie to prisideda Šveicarijos franko, JAV dolerio kursas, kitų valiutų vertės šuoliai ir galutiniame rezultate galimas labai didelis skirtumas nuo paimtos paskolos ir grąžinamos sumos.

Paskolos kainą kilstelėti gali ir smulkios detalės, kurios būdingos kiekvienam konkrečiam atvejui. Tos detalės turėtų būti nurodytos paskolos sutartyje. Tai gali būti net ir Jūsų turto vertės kitimas, pavyzdžiui, jei Jūsų turtas dėl kokių nors priežasčių stipriai nuvertėja, paskola gali būti perskaičiuojama. Taip pat gali būti ir stipriai pakilus vertei, nors pirmasis variantas pastebimas kur kas dažniau.

Paskolų vertės kitimas, jos kainos didėjimas ir mažėjimas visuomet yra nustatytas sutarties sąlygų bei įstatymų, todėl jei bijote apsikvailinti ir patirti finansinių nuostolių, prieš imant paskolą tinkamai pasidomėkite viskuo, kas gali būti aktualu – Jus turėtų dominti dolerio kursas ir jo istorija (jei skolinatės ne eurais), banko praeitis ir ateities planai, ekspertų prognozės ir kt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *