Židinio pasirinkimas

Židinys – šildymo sistema
Pastaruoju metu besistatant nuosavą namą ar įrenginėjant didesnį butą labai aktualu sumažinti būsto šildymo išlaidas. Tai ypač akivaizdu tapo šią žiemą, kai ne vienas pavydžiai žvilgčiojome į tuos, kurie įsirengė namuose židinį. Juk tai papildoma šiluma ir pats židinio kūrenimo ir ugnies stebėjimo procesas yra malonus, suartinantis šeimą bei draugus. Tačiau ne kiekvienas, net ir turintis namuose šį archaišką atributą, gali atsakyti į klausimą, kaip efektyviausiai naudoti degimo metu išsiskiriančią šilumą, o juk tai aktualu tiek šildantiems būstą dujomis ar elektra (pigesnis šildymas malkomis sutaupys brangesnio kuro sąnaudas), tiek tiems, kurie įsirengę kieto kuro katilines: ankstyvą pavasarį ar vėlyvą rudenį galima vėliau įjungti centrinę šildymo sistemą. Kaip įsirengti židinį, kad jis atliktų ne tik simbolinį vaidmenį, bet efektyviai šildytų patalpas, ar būtina sumontuoti brangiai kainuojančią kapsulę, ar užtenka vien stiklo durelių (kad nešokinėtų kibirkštys), o gal paprasčiausia būtų įsigyti buržuiką. Tačiau smagu grožėtis ir atvira liepsna. Kurį iš šių variantų rinktis, geriausia nutarti jau namo projektavimo metu, nes skirtingos paskirties židiniams reikalingi ir skirtingi dūmtraukiai.
Atviras židinys ar kapsulė?
Tiems, kurie įsitikinę, kad liepsna už stiklinių durelių – tai tas pats, kas bučinys per nosinaitę, reikėtų pasirūpinti, kad grindų danga patalpoje, kurioje stovi židinys, būtų atspari karščiui, nes kibirkštys kartais skrenda daugiau nei pora metrų, pagalvoti apie patogų pakuros bei židinio apdailos valymą. Jeigu tam pasiryžote, būtų puiku sukurti ir archaišką, kiek gruboką židinio išvaizdą, kad netradicinis įvaizdis pateisintų keblesnę priežiūrą. Tam ypač tinka natūralūs lietuviški lauko rieduliai, paprastas, net surūdijęs metalas, kalvio ar skulptoriaus rankos prisilietimas ir kiti autentiški elementai. Tegu tai būna pirmapradis aukuras arba išraiškingas kalkėmis balintas grubus kupolas. Vis dėlto pastaruoju metu dažniau po archaišku apvalkalu slypi naujomis technologijomis paremtas subtilus šiuolaikinio židinio organizmas.
Efektyvus šildymas
Esminis skirtumas tarp atviros pakuros ir kapsulės tas, kad kapsulė specialiai įrengtais ortakiais per ventiliacijos groteles išspinduliuoja net iki 70 proc. susikaupusios degimo metu šilumos į patalpas, o atviras židinys jos atiduoda tik 15 proc. per atvirą pakurą. Kiti procentai šilumos kartu su dūmais iškeliauja tiesiai į kaminą. O jeigu dar pakurą uždarome stiklinėmis durelėmis, tikrai turime bučinį per nosinaitę, t. y. šilumą už stiklo, juolab kad karščiui atsparus stiklas (vadinamoji stiklo keramika) tikrai nepigi (maždaug 1500 Lt už 1 kv. m). Jo neatstoja grūdintas stiklas, kuris nuo karščio gali sutrūkti. Kad neizoliuotumėte šilumos bei išvengtumėte kibirksčių, patartina naudoti prieš pakurą statomas specialias tinklelines ar stiklines užtvaras, kurios neuždengia liepsnos. Jų būna tradicinio ir modernaus dizaino, įsigyti jas galima specializuotuose salonuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *